Mieszkanie dla alergika

0 43

Alergie potrafią mocno uprzykrzyć życie. Kichanie, łzawienie oczu, swędząca wysypka czy problemy z oddychaniem, to tylko niektóre z ich objawów. Z tego powodu tak ważne jest, aby w mieszkaniu zagwarantować sobie przestrzeń wolną od wszystkich czynników, które powodują te nieprzyjemne objawy.

Najczęściej występującymi w domu alerganami są kurz, sierść, pleśń i grzyby, ale również roztocza, których szczególnie dużo znajduje się w dywanach, materacach i na kanapowej tapicerce. Aby nie narażać siebie i innych na wdychanie szkodliwych alergenów, należy wyposażyć mieszkanie w taki sposób, aby miały one jak najmniej siedlisk. Najlepiej całkowicie zrezygnować z dywanów, kupić meble obite skórą, specjalne antyalergiczne materace, kołdry i poduszki, które trzeba odpowiednio często prać. Warto też zrezygnować ze wszystkich rzeczy, które do codziennego funkcjonowania są zupełnie zbędne, ale za to są świetnym miejscem na składowanie kurzu, tj. wszystkich ozdób i bibelotów, których nie czyści się dokładnie za każdym razem podczas sprzątania. Pamiętajmy, że wspomniane substancję osadzają się również na firankach i zasłonach, z których również lepiej zrezygnować, chyba że będziemy pamiętać o ich częstej wymianie i praniu.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Wykańczając mieszkanie należy mieć na uwadze, że również wykorzystane do tego celu materiały budowlane mogą uczulać. Dlatego dobrze zainwestować w farby rozcieńczone wodą, a nie rozpuszczalnikiem. Szukajmy materiałów z certyfikatami jakości, z rekomendacjami organizacji promujących ochronę środowiska i zdrowia.

Warto wyposażyć się również w oczyszczacz powietrza, który bada jego jakość za pomocą znajdujących się w środku czujników. Na rynku dostępne są modele z nawilżaczem. Pamiętajmy, że alergeny mogą znajdować się również w detergentach, dlatego należy się ich jak najszybciej pozbyć, a mieszkanie sprzątać bez użycia tych środków, ale np. przy użyciu pary. Mopy i czyściki parowe zabijają większość bakterii, gwarantując przy tym większy komfort dla alergików.

Niektóre rośliny mają właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze, można więc umieścić je w pokoju. Mowa tu między innymi o paprotce, zielistce Sternberga, czy Nefrolepisie wyniosłym, które pomagają pozbyć się niektórych szkodliwych substancji, uwalniających się z mebli i materiałów budowlanych.

Wszystkie te wskazówki są ważne nie tylko w przypadku przygotowywania własnego domu, ale i mieszkania na wynajem. Nigdy nie wiadomo, kto może zostać naszym potencjalnym najemcą, a strata takiej okazji przez niedostosowanie mieszkania dla alergika byłaby dużym biznesowym błędem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *