Jak wybrać umywalkę

0 34

Jednym z ważniejszych punktów urządzania łazienki jest umywalka. W ostatnim czasie bardzo modne jest montowanie dwóch mniejszych umywalek. Czy takie rozwiązanie będzie wygodniejsze niż zastosowanie jednej większej? Jaki rodzaj będzie najbardziej optymalny i trwały przez lata? Poniżej najważniejsze informacje o tym, jaką umywalkę wybrać.

Do wyboru jest kilka materiałów, z których umywalka może być wykonana. Najpowszechniejsza jest biała ceramika, która dzięki swojej trwałości oraz łatwości w myciu przy niskiej cenie jest bezkonkurencyjna. Ceramiczne umywalki dodatkowo pokrywa się specjalną powłoką, która chroni przed zarysowaniami. Znacznie droższe, ale luksusowe i prestiżowe, są umywalki z marmuru, które zdobią każdą łazienkę niczym arcydzieło. Ciężkie i eleganckie oraz niezniszczalne na wiele lat. Marmurowe umywalki  z pewnością nie wyjdą z mody. Na bazie naturalnych kamieni powstają umywalki z kompozytów, które są kompromisem między ceramiką a marmurem. Pięknie się prezentują, są bardzo odporne i znacznie tańsze niż marmur. Na rynku dostępna są jeszcze niecodzienne umywalki ze stali nierdzewnej, które pasują do nietypowej aranżacji. Podobnie jak umywalki ze specjalnej odmiany drewna, które prezentują się przepięknie, jednak konieczna jest cykliczna konserwacja, aby drewno się nie odbarwiło.

navintar/bigstockphoto.com

Na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów umywalek. Najpłytsze mają 22 cm i wymagają użycia krótszej baterii. Ich szerokość natomiast może dochodzić nawet do 1 metra, czyniąc taka umywalkę bardzo komfortową. W przypadku głębszych umywalek standardowa szerokość wynosi od 40 do 70 cm. Umywalki najczęściej montowane są na wysokości 85 cm nad podłogą.  Rozważając plusy i minusy dwóch umywalek w jednej łazience należy pod uwagę wziąć przestrzeń, bo w zbyt małym pomieszczeniu takie rozwiązanie będzie bardzo niefunkcjonalne.  Minimum to 140 cm, bo dwie umywalki po 60 cm oraz 10 cm na przerwę między nimi oraz po 5 cm zapasu po obu stronach. Jednak zalecane jest, aby zostawiać aż 30 cm odstępu od ścian i między umywalkami, czyli w sumie 210 cm, dlatego wskazane jest, aby dwie umywalki montować tylko w dużych łazienkach rodzinnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *