Miejsce postojowe w hali garażowej – czy warto zainwestować pod wynajem?

0 1265

Posiadanie samochodu w dużym mieście coraz częściej staje się kłopotliwe. Problemy z parkowaniem powodują, że duże znaczenie przy zakupie mieszkań ma dostępność miejsc postojowych. Popularnością cieszą się zarówno miejsca na parkingach podziemnych, jak i podziemnych. Zakup przestrzeni do parkowania to jednak nie tylko sposób na zwiększenie komfortu mieszkania, ale również dobry pomysł na inwestycje.

Miejsca postojowe podnoszą wartość i standard inwestycji

Brak miejsc parkingowych w centrach miast powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zakup miejsca postojowego na parkingu naziemnym. Szczególnie poszukiwana jest jednak możliwość parkowania w podziemnych halach garażowych. Parking pod budynkiem podnosi standard i wartość mieszkań. Dostępność miejsc parkingowych zależy jednak nie tylko od dewelopera i prestiżu inwestycji. Ich liczba oraz organizacja regulowana jest przede wszystkim przepisami, oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Kupno miejsca postojowego pod wynajem

Kupno miejsca parkingowego to dobra inwestycja. Wybierając lokal użytkowy, który chcemy kupić pod wynajem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizacje. Najlepiej zdecydować się na okolicę z niewielką dostępnością miejsc postojowych. Wziąć pod uwagę należy zarówno podziemne, jak i naziemne parkingi. Ograniczona liczba miejsc parkingowych dotyczy najczęściej centrów dużych miast.

Należy pamiętać, że kupno miejsca postojowego w nowej inwestycji nie jest zazwyczaj możliwe. Udziały w podziemnej hali garażowej sprzedawane są zazwyczaj razem z mieszkaniami, a najczęściej popyt przewyższa podaż. W przypadku niesprzedanych miejsc parkingowych deweloper może zdecydować się także na ich bezpośredni wynajem. Z tego powodu miejsca postojowe pod inwestycje zazwyczaj zakupić można jedynie na rynku wtórnym. Czynsz za miejsce w podziemnej hali garażowej wynosi najczęściej 1 procent wartości miejsca postojowego. Warto pamiętać jednak również o kosztach, jakie ponieść musi wynajmujący. Właściciel miejsca postojowego musi liczyć się z koniecznością opłaty czynszu administracyjnego, a także podatku dochodowego i od nieruchomości.

Koszt zakupu miejsca postojowego

Popularność hal garażowych, spowodowana zwiększoną liczbą samochodów na drogach oraz ograniczoną dostępnością miejsc parkingowych, skutkuje wzrostem cen. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych zapłacić należy za miejsce postojowe na naziemnym parkingu. Wyżej wyceniana jest przestrzeń w garażach pod budynkami. Jeszcze pięć lat temu cena za miejsce wynosiła od 15 do 25 tysięcy złotych. Obecnie 20 tysięcy złotych uznawane jest za minimalną kwotę, jaką trzeba zapłacić, decydując się na zakup udziału w podziemnej hali garażowej. Kupując miejsce postojowe w dobrej lokalizacji, należy liczyć się natomiast z wydatkiem rzędu od 30 do 40 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć jednak, że cena za miejsce postojowe w garażu podziemnym nie odzwierciedla rzeczywistych kosztów, jakie ponosi deweloper, budujący podziemną halę garażową. Wybudowanie jednego miejsca parkingowego może wynieść nawet 100 tysięcy złotych. Różnica między kwotą sprzedaży a kosztami budowy doliczana jest najczęściej do ceny mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *