Home staging

0 380

Home staging, dosłownie „inscenizacja domu”, to przygotowanie mieszkania do wynajmu lub sprzedaży tak, by zainteresować nim jak najwięcej osób, a zarazem uzyskać jak najkorzystniejszą cenę. Gdy wiele osób odpowiada na naszą ofertę, lecz po obejrzeniu nieruchomości nie decyduje się na nią, oznacza to, że być może problem tkwi w samej nieruchomości, że coś w niej zniechęca potencjalnych klientów – a wtedy warto się zastanowić nad zatrudnieniem home stagera.

Co daje home staging?

Specjaliści twierdzą, że profesjonalny home staging może przyspieszyć sprzedaż mieszkania nawet do 10 razy (czas sprzedaży na rynku amerykańskim skraca się przeciętnie o 40%). Firmy home stagingowe mają w swojej ofercie szeroki zakres usług – diagnozę i analizę (koszt od ok. 200 do ok. 450 zł), sesje zdjęciowe (od ok. 200 do ok. 800 zł w zależności od wielkości nieruchomości i liczby pomieszczeń), przygotowanie indywidualnej oferty sprzedaży, wprowadzenie konkretnych zmian wystroju (łącznie z dekoracją i umeblowaniem), a także szkolenia i kursy, które dają możliwość zdobycia nowego zawodu. Kursy te są zwykle adresowane do osób już pracujących w sektorze nieruchomości (np. deweloperów i osób zarabiających na wynajmie), dekoratorów i architektów wnętrz, ale także osób, które do tej pory nie zajmowały się tym zagadnieniem, ale są zainteresowane.

 PlusONE/bigstockphoto.com

PlusONE/bigstockphoto.com

Kilka zasad home stagingu

Podobno klient wyrabia sobie opinię w ciągu pierwszych 30 sekund powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, by to pierwsze wrażenie było jak najkorzystniejsze. Przede wszystkim postawmy się w roli potencjalnego nabywcy bądź najemcy. Na pewno odstraszy go brud czy bałagan, więc posprzątanie nieruchomości jest kwestią oczywistą. Zniechęcają też pomieszczenia wyglądające na małe, ciasne i zagracone – starajmy się więc je optycznie rozjaśnić i powiększyć przez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i usunięcie wszelkich mało potrzebnych rzeczy na czas prezentacji. Zaleca się także ukrycie przedmiotów nadających wnętrzu osobisty charakter, takich jak pamiątki czy zdjęcia. Może być potrzebne także wykonanie pewnych napraw i prac remontowych, takich jak przemalowanie ścian. Home stager podpowie, jak możemy zaaranżować wnętrze, by było bardziej zgodne z obecnymi trendami i by wydobyć z niego to, co najpiękniejsze poprzez zabawę światłem, kolorami i fakturami oraz zastosowanie pewnych trików. Znane są przypadki, gdy osoby zdecydowane na sprzedaż domu dopiero po takiej przeróbce zdały sobie sprawę, jak duży jest jego potencjał i jak dobrze można w nim mieszkać, więc było im żal go sprzedawać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *