Farby wielofunkcyjne

0 173

Producenci farb wielofunkcyjnych do malowania nieustannie prowadzą badania oraz szukają nowych rozwiązań, które będą przyjazne zarówno zdrowiu, jak i środowisku. Owocem tych badań i poszukiwań są farby m.in. rekomendowane osobom ze skłonnościami do alergii czy dla małych dzieci.

Jedną z nowości na rynku farb jest stworzona z myślą o alergikach specjalna farba emulsyjna, niezawierająca żadnych substancji uczulających. Podczas wysychania emalie te nie emitują substancji, które mogą uczulać. Ponadto blokują one też rozwój grzybów. Posiadają one certyfikaty PTA i dlatego mogą być używane do malowania ścian w m.in. pokojach dziecięcych. Farby antyalergiczne mogą wywoływać reakcje uczuleniowe tylko wtedy, kiedy trwa okres ich pełnego utwardzania, czyli maksymalnie do 30 dni.

kabby/bigstockphoto.com

kabby/bigstockphoto.com

Kolejnym typem farb wielofunkcyjnych jest farba magnetyczna, charakteryzująca się tym, że po pomalowaniu nią ściany na jej powierzchni tworzy się powłoka przyciągającą magnes (podobnie do powierzchni lodówki). Takie farby również są bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie zawierają ołowiu oraz szkodliwych rozpuszczalników. W ich składzie znajdziemy drobne cząsteczki żelaza, przyciągające magnes. Pomalowaną emalią magnetyczną ścianę pokrywamy dodatkowo farbą dekoracyjną. Można do tego celu użyć innej farby wielofunkcyjnej np. farby tablicowej, co pozwoli nam dodatkowo uzyskać ścianę, po której nasze pociechy będą mogły zarówno pisać kredą, jak i przymocowywać za pomocą magnesów różnego rodzaju rysunki, notatki, zdjęcia, bez stosowania gwoździ, pinezek bądź taśm, które niszczą powierzchnią ściany. Farba tablicowa np. w kolorze czarnym sprawdzi się również np. w kuchni jako miejsce do zapisywania ulubionych przepisów czy listy zakupów.

Farbę magnetyczną i tablicową można stosować na tych powierzchniach, na których stosuje się farby emulsyjne (na powierzchniach murowanych, cementowych, na płytach gipsowych, gipsowo-kartonowych, na powierzchniach tynkowanych). Emalie te zaleca się nakładać wałkiem na bazie gąbki lub wałkiem z bardzo krótkim włosiem.

Do zastosowania w kuchni sprawdzi się też farba neutralizująca zapachy. Dzięki zawartym w niej nanocząsteczkom pomalowana nią powierzchnia powoduje aż pięć razy szybszą degradację substancji organicznej, która odpowiada za uciążliwy zapach niż w przypadku ściany pomalowanej zwykłą farbą akrylową bądź lateksową. Za pomocą właściwości neutralizowania nieprzyjemnych woni można nadać wymalowanemu wnętrzu miłą świeżość. Farba ta jest szczególnie polecana do pubów oraz restauracji- jako czynnik, który zwiększa efektywność wentylacji (przeciwdziała osadzaniu się na ścianach wszelkich zapachów, w tym dymu papierosowego), a także do naszych kuchni, toalet, czy sypialni.

W łazienkach natomiast sprawdzi się farba odporna na wilgoć, pleśń, a jednocześnie pozwalająca na oddychanie powierzchni. W jej składzie znajdziemy akryl i spoiwo kauczukowe, dzięki którym są one bardzo elastyczne, ale także paroprzepuszczalne oraz odporne na zmywanie i płowienie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *