Styl minimalistyczny

0 983

Minimalizm jest kierunkiem w architekturze, który powstał ponad 50 lat temu w Japonii. Czerpie inspiracje z filozofii zen, w której najważniejsze są spokój i porządek. Pomieszczenia urządzone w tym stylu służyć mają przede wszystkim do wypoczynku.

Króluje  w tym przypadku jedna zasada – im mniej, tym lepiej. Kluczem do sukcesu jest ograniczenie środków, kolorów i form. Przez swoich przeciwników minimalizm określany jest jako styl laboratoryjny i szpitalny. Zwolennicy doceniają natomiast jego prostotę i elegancję. Nie ma w nim bibelotów, zbędnych ozdób, figurek czy falbanek. Wnętrza pozbawione są łuków, wypukłości czy wklęsłości.

 Andrii_visual/bigstockphoto.com

Andrii_visual/bigstockphoto.com

W stylu minimalistycznym dominują jasne, jednolite kolory pastelowe – biel, beż, róż, szarość, brąz. Można postawić na bardziej zdecydowane odcienie w salonie czy jadalni np. żółty lub czerwony. Sufit jest zawsze klasycznie biały, a podłoga wykonana z ciemnych matowych bądź lekko błyszczących kafli jednolitego koloru, bez zbędnych szlaczków. Na podłodze można ułożyć również panele. Nieco ciepła do tak sterylnego wnętrza wprowadzają z kolei deski podłogowe. W stylu minimalistycznym raczej nie ma dywanów, jeśli już to chodniki.

Meble, zazwyczaj drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego oraz inne sprzęty są gładkie i posiadają jednolite powierzchnie tego samego koloru. Dominują barwy chłodne, ale zdecydowane – czerń, biel, zieleń, granat, szarości. Komody i szafy mogą być polakierowane. Najczęściej spotkać można kąty proste. Dużą popularnością cieszą się meble modułowe. Pozwalają one na zamontowanie ciągów mebli o dowolnej długości w celu wykreowania niepowtarzalnego stylu. Dowolnie można zmieniać ustawienie poszczególnych ich segmentów (modułów). Niskim nakładem kosztów i sił pomieszczenie wygląda dzięki temu zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku kanap.

Styl minimalistyczny nie lubi zbędnych ozdób – wazoników, figurek, obrazków itd. Na stole nie może znajdować się nawet obrus czy koszyk z owocami. Jeśli już musi być serweta, to najlepiej jednokolorowa i prosta. Wszystkie rzeczy codziennego użytku powinny być schowane w szafkach. Na ścianach nie sprawdzą się pejzaże, lepiej postawić na abstrakcje i kompozycje z figur geometrycznych. Hitem są tryptyki.

Styl minimalistyczny nie współgra dobrze z ozdobnymi żyrandolami. Lepszym rozwiązaniem jest lampa z jednokolorowym kloszem, o jak najprostszej formie. Dobrze sprawdzają się modele o geometrycznych kształtach  – kule czy trójkąty. Można także zrezygnować z lampy sufitowej na rzecz ciekawego modelu stojącego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *