Sypialnia na antresoli lub pod skosami

0 317

W mieszkaniach o nietypowym rozkładzie – wysokich, albo ze skośnymi ścianami, antresola lub zagospodarowanie poddasza pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Jednak stwarza to jednocześnie problemy aranżacyjne, dlatego wymaga ciekawego pomysłu.

Urządzenie sypialni w pomieszczeniu ze skosami lub na antresoli jest o tyle dobrym wyjściem, że spędza się tu czas głównie w pozycji poziomej, dlatego też mała wysokość pomieszczenia nie będzie stanowić problemu. Aby jednak komfort użytkowania był wystarczający, odległość podłogi od skośnej ściany czy sufitu (w przypadku antresoli) nie powinna być mniejsza niż 1,5 m, aby można było na łóżku usiąść. Antresola jest to rozwiązanie wymagające od strony technicznej, dlatego jej wykonanie należy zlecić profesjonalnej firmie. Musi być bowiem odpowiednio wzmocniona. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na jednym metrażu wygospodarować dwa pomieszczenia, a jeśli mieszkanie jest zbyt niskie, pod antresolą można ulokować szafki i schowki, zrobić tam garderobę czy spiżarnię.

ArchiVIZ/bigstockphoto.com

Jeśli więc antresoli w mieszkaniu nie ma i dopiero chcemy ją zrobić, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, których wysokość będzie zależała od stopnia skomplikowania konstrukcji i jej „wplecenia” w tło i pozostałą część mieszkania. Z reguły wysokość mieszkania nie pozwala na zbudowanie antresoli, która spełniałaby wymogi co do wysokości pomieszczeń mieszkalnych. Z tego powodu najczęściej jest więc ona sporo niższa. Wówczas należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami i koniecznością oszczędzania wysokości, gdzie tylko się da. W tym celu często lepiej zrezygnować z tradycyjnego łóżka, a na podłodze położyć sam materac.

Aranżacja sypialni ze skosami może być ciekawym wyzwaniem architektonicznym, ale przy tym również niemałym problemem. Jeśli chcemy tą przestrzeń zagospodarować w jak największym stopniu, trudno będzie wybrać do niej meble, które nie będą wykonane pod wymiar. Niekwestionowaną zaletą takich pomieszczeń jest duża ilość słońca, a przy odpowiednio dużych oknach, albo usytuowaniu ich nad łóżkiem, możliwość oglądania nocnego, rozgwieżdżonego nieba.

Sypialnia na antresoli albo poddaszu jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci i dorosłych. Aby jednak dzieci mogły korzystać z antresoli, należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa, w tym barierkach. Dla nich będzie to z pewnością frajda, imitacja domku na drzewie, doskonałe miejsce do wypoczynku i zabaw. Dla dorosłych natomiast będzie to bardzo klimatyczne miejsce, w którym będzie można odpocząć po trudach całego dnia.

Sypialnia na antresoli lub pod skośnymi ścianami to rozwiązanie dla osób lubiących niekonwencjonalne wnętrza i oryginalne rozwiązania w architekturze. Jest to możliwość stworzenia unikatowego miejsca. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi trudnościami i kosztami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *