Slow design

0 111

Życie w pośpiechu nie służy konsumentom. Na szczęście są także pasjonaci wolnego trybu życia i zastanawiania się nad swoimi zakupami oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Slow Design to respekt dla wykonawcy i jego fachowości, a także dla otoczenia, wobec którego mamy szczególne wymagania.

W nurcie chodzi przede wszystkim o ograniczenie niepotrzebnych wydatków i kupowanie z głową.Ważna jest wiedza o producencie i jego umiejętnościach, klasie kupowanego przedmiotu, wytrzymałości i ogólnej przydatności do użytku. Dodatkowym atutem zakupów w stylu Slow Design jest przyjazność środowisku oraz wspieranie rodzimego rynku i małych przedsiębiorców, którzy wkładają w swoją pracę pasję i niebanalne projekty.

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

fot. Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Meble w stylu Slow

Każdy użytkownik pragnie od swojego wyposażenia czegoś innego. Chodzi tu o dostosowanie go do indywidualnych potrzeb, zaprojektowanie z zastanowieniem nad jednostką. Dlatego dla żyjących powoli bardzo ważna jest także niepowtarzalność produktu i tu wielką rolę odgrywają mali producenci, którzy wykonują meble na zamówienie i według specjalnych zaleceń, wykorzystując przy tym najlepsze dostępne na lokalnym rynku materiały.

Niezwykłą wartością jest także możliwość samodzielnego rozeznania się w poszczególnych etapach produkcji oraz przeprowadzenie wywiadu z producentem, a zwolennicy nurtu na pewno znajdą na to chwilę w swoim wolnym czasie. Wiele firm jest w stanie wykonać projekty z materiałów biodegradowalnych, bardzo przyjaznych środowisku.

Cena nie gra wielkiego znaczenia w stylu slow, jednak myśl użytkowania przez długie lata to wspaniała perspektywa, która na pewno zwróci poniesione wydatki. Wysokie koszty to największy mankament życia zgodnego z filozofią – jednak inwestycje można sfinansować z tego, co wydalibyśmy na niepotrzebne rzeczy, których żywotność jest bardzo ograniczona, a jakość pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowując, w Slow Design liczy się najwyższa jakość, rodzimy rynek, przystosowanie produktu, materiał przyjazny środowisku, indywidualny i niepowtarzalny projekt, a wysokie koszty, jakie trzeba za to wszystko zapłacić, na pewno zwrócą się po wielu latach użytkowania. Wśród projektantów, którzy mogą to wszystko zapewnić, znajduje się Brytyjczyk Alistair Faud-Luke, który chyba jako pierwszy użył sformułowania “Slow Design” i jest jedną z czołowych postaci nurtu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *