Schody wewnętrzne w domu

0 27

W domach można montować różne typy schodów wewnętrznych, różniące się konstrukcją oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Ich wybór zależy nie tylko od względów estetycznych, lecz także od potrzeb mieszkańców i od warunków, w których schody będą użytkowane. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd rodzajów schodów wewnętrznych wraz ze wskazówkami, gdzie i dla kogo są polecane.

Podział ze względu na konstrukcję

Schody jednobiegowe nie posiadają spocznika. Są dość tanie i proste w konstrukcji, ale wymagają sporo miejsca, więc są zalecane do dużych wnętrz i do montażu na niewielkiej wysokości (np. jako wejście na antresolę). Można zmniejszyć ich powierzchnię przez podwyższenie stopni, lecz nie jest to wskazane ze względu na bezpieczeństwo domowników (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze).

PHOTOCREO Michal Bednarek/bigstockphoto.com

Schody dwubiegowe posiadają jeden spocznik, a trójbiegowe – dwa spoczniki. Wymagają one mniejszej ilości miejsca, a ich stopnie są prostokątne. Takie schody są najłatwiejsze w użytkowaniu dla dzieci i osób starszych.

Schody zabiegowe to schody, które zmieniają kierunek u podstawy i nie mają spocznika. Ich stopnie są węższe od wewnątrz i szersze na zewnątrz. Można je zamontować niemal wszędzie i są wygodne w użyciu, zwłaszcza gdy są zaopatrzone w balustradę. Należy jednak zwrócić uwagę, by stopnie nie były wysokie i by wszystkie miały jednakową szerokość pośrodku. Gdy te warunki są spełnione, schody wymagają sporo wolnej przestrzeni.

Schody kręcone (spiralne) są efektowne i zajmują mało miejsca. Ich stopnie mają kształt trapezu lub trójkąta. Montuje się je na specjalnym słupie. Jednak schody takie są zalecane raczej dla osób dorosłych i sprawnych ruchowo.

Podział według materiału

Schody drewniane pasują do niemal każdego stylu wystroju wnętrza. Aby były trwale i mniej się ścierały, powinny być odpowiednio zabezpieczone i regularnie konserwowane. Są zwykle droższe od metalowych, a ich koszt zależy od rodzaju drewna – najbardziej kosztowne są dębowe i z drewna egzotycznego.

Schody metalowe pasują do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, zwłaszcza modnym ostatnio loftowym/industrialnym. Są trwalsze i bardziej wytrzymałe od drewnianych, łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, ale zimne w dotyku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *