Rynek najmu w sierpniu

0 115

Od września popyt na najem mieszkań znacznie wzrośnie, a co za tym idzie w górę mogą pójść też koszty najmu. Jest to więc ostatni moment na poszukiwanie mieszkania.

Najlepsze miesiące, aby nająć lokal, to lipiec i sierpień. Wówczas właśnie na rynek trafiają mieszkania zwolnione przez studentów. Dodatkowo popyt na nie jest dość mały. Sytuacja ta natomiast znacząco się zmienia we wrześniu i październiku. Wtedy jest dobry okres dla właścicieli lokali, którzy mogą podnieść ceny, gdyż jest największa konkurencja wśród osób szukających mieszkań.

Eksmisja z mieszkania na wynajem

fot. nito/bigstockphoto.com

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że mieszkania pod najem zapewniają właścicielom rentowność na poziomie 7,3% brutto rocznie. O ile zatem uda się właścicielowi wynająć mieszkanie na pełne 12 miesięcy, jest to całkiem dochodowy interes. W czołówce znajduje się Sosnowiec – 9,9% brutto w skali roku, Częstochowa – 8,8%, Łódź – 8,2%, Katowice – 7,7% i Szczecin – 7,4%.  W pozostałych analizowanych miastach rentowność szacuje się w granicach 6-7%.

Jak podkreślają eksperci to, co korzystne dla właścicieli lokali, jest niekorzystne dla najemców. We wszystkich analizowanych przez nich miastach koszt najmu jest wyższy niż rata kredytu zaciągniętego na zakup podobnego mieszkania. Najwyraźniej widać to na przykładzie Sosnowca, gdzie cena za najem 40 m kw. mieszkania jest aż o 83% wyższa niż rata kredytu za lokal o takiej samej powierzchni. Spore różnice występują także w takich miastach jak Katowice, Łódź czy Częstochowa. Tu zapłacimy za najem o ok. 50% więcej. Najmniejsze różnice dotyczą Krakowa – 7%, Torunia – 10% i Poznania – 11%.  Powstaje zatem pytanie, czemu ludzie najmują mieszkania zamiast je kupić?  Po pierwsze, aby otrzymać kredyt na lokal trzeba mieć wkład własny. Po drugie, potrzebna jest tez zdolność kredytowa. A po trzecie, jest to zobowiązanie na wiele lat.  Dlatego też wiele osób decyduje się jednak na najem.

Raport sporządzono na podstawie 30 815 ogłoszeń cen najmu oraz 40 219 ogłoszeń sprzedaży mieszkań, które ukazały się w Internecie w okresie od 1 do 31 lipca 2019 r. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Dane odnoszące się do rentowności podane są w kwocie brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Eksperci nie wzięli pod uwagę np. kosztów ewentualnego kredytu, napraw i remontów, opłat sądowych, prowizji dla pośredników itp.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *