Najem z dojściem do własności – Poznań

0 253

Mieszkańcy Poznania od 21 maja do 2 lipca maja mają możliwość składać wnioski w ramach programu „Najem z dojściem do własności”. Projekt ten jest jednym z elementów miejskiego systemu mieszkaniowego. Jest to odpowiedź miasta na zapotrzebowanie średnio zarabiających poznaniaków szukających mieszkania.

Program jest skierowany do osób, których nie stać na wynajęcie mieszkania na rynku najmu, ale też nie mogą sobie pozwolić na kredyt. Jednocześnie projekt nie jest skierowany do osób najuboższych, które korzystają z pomocy opieki społecznej. Głównymi odbiorcami mają być osoby, które mają stałe źródło dochodów i ustabilizowaną sytuację materialną. Ważne jest to, że osoba wynajmująca lokal musi zdeklarować się, że będzie rozliczała podatek dochodowy w Poznaniu.

Ryszard Stelmachowicz/bigstockphoto.,com

Zainteresowanie jest bardzo duże. Już pierwszego dnia wpłynęło ponad 200 wniosków drogą elektroniczną i co najmniej 100 w siedzibie spółki PTBS. W kolejnych dniach wniosków przybywa.

Czynsz oszacowano na około 19 zł za mkw. Osoby, które zakwalifikują się do wynajmu takiego lokum, będą miały możliwość wykupić je w okresie od 5 do 25 lat od podpisania umowy najmu. Nowi najemcy mieszkania po podpisaniu umowy  będą jednak zobowiązani do uiszczenia opłaty partycypacyjnej w wysokości 30% kosztów budowy mieszkania. Szacuje się, że jest to kwota około 70 tysięcy złotych. Kolejną część kosztów będą już wpłacać w ramach przyszłych czynszów.

W najbliższym czasie oddanych ma zostać do mieszkańców ponad tysiąc mieszkań, do których można się będzie od razu wprowadzić. Nowe mieszkania powstają przy ulicach Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie. W okolicy ma powstać także żłobek, przedszkole, przychodnia lekarska, lokale usługowe, place zabaw oraz zewnętrzna siłownia.

Szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *