Kredyty preferencyjne – dla kogo i na co?

0 336

Są to kredyty z rządową dopłatą do oprocentowania. Zrozumienie na czym to polega wymaga przyjrzenia się samemu kredytowi. Kredyt spłacamy w ratach. Na każdą ratę składa się część kapitałowa i odsetkowa. Pierwsza jest spłatą pożyczonego kapitału, a druga to obciążenie z tytułu naliczanych przez bank odsetek. Przy długoterminowych pożyczkach, takich jak kredyty mieszkaniowe, w początkowym okresie część odsetkowa stanowi większość raty. W ramach preferencyjnego kredytu “Rodzina na swoim” rząd przez pewien okres spłaca połowę odsetek. Dla finansów kredytobiorcy jest to bardzo duża ulga.

Kredyty z dopłatą można brać tylko w złotówkach. Jednak preferencyjne zasady sprawiają, że według wyliczeń są one bardziej opłacalne niż kredyty w obcych walutach. Poza tym jest to rozwiązanie dużo stabliniejsze. Pozbawione jest ryzyka walutowego, czyli zmian wartości pożyczki wynikających z wahania kursu walut. Wadą, ale tylko dla zapominalskich, może być to, iż po preferencyjnym okresie wysokość rat nagle wzrasta. Może to być niemiłym zaskoczeniem.

Zanim zdecydujemy się wziąć preferencyjny kredyt, powinniśmy przeprowadzić szczegółowe porównanie ofert różnych banków. Interesujące jest to, że w niektórych przypadkach zwykła oferta może być korzystniejsza od preferencyjnej. Warto więc przyjrzeć się długoterminowym symulacjom spłat, zanim podejmiemy decyzję.

Jeśli uznaliśmy już, że kredyt preferencyjny jest korzystną dla nas opcją, pozostaje sprawdzenie czy spełniamy wszystkie kryteria jego udzielenia. Co prawda ustawodawca czyni go coraz bardziej dostępnym, jednak wciąż istnieje pula istotnych ograniczeń mogących pokrzyżować nam plany. Przede wszystkim program “Rodzina na Swoim” jest skierowany do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Póki co polski singiel nie może liczyć na wsparcie państwa przy zakupie własnego “M”. Dobre informacje są takie, że w najnowszym projekcie ustawy Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany, które rozszerzą dopłaty na jednoosobowe gospodarstwa domowe. Poza tym zmodyfikowany program będzie limitowany górną granicą kredytobiorcy ustaloną na 35 lat.

Oprócz powyżej wymienionych, istnieją inne warunki jakie musi spełnić osoba lub małżeństwo biorące kredyt preferencyjny. W dniu zawarcia umowy nie mogą oni mieć praw własności ani współwłasności budynku lub lokalu mieszkalnego. Zastrzeżenie to dotyczy także praw do lokali spółdzielczych. Wykluczeni są także najemcy lokali mieszkalnych. Na koniec pozostaje jeszcze sprawdzenie, czy upatrzone mieszkanie mieści się w ustalonych dla każdego województwa limitach cenowych. Są to maksymalne kwoty za metr kwadratowy kredytowanego mieszkania. Dane te są udostępnianie na serwisie programu “Rodzina na Swoim”.

Zakup mieszkania lub budowa domu to ogromny wydatek. Finansowe wsparcie rządu, nawet jeśli nie jest bardzo duże, dla wielu młodych ludzi okaże się ciężką do przecenienia pomocą. Preferencyjne kredyty od swojego powstania zyskiwały coraz większą popularność. W przypadku niektórych miast wzrost liczby lokali zakupionych dzięki programowi w latach 2009-2010 wyniósł kilkadziesiąt procent. Widać więc, że oferta przyciąga wielu chętnych. Wahający się powinni uwzględnić fakt, iż według najnowszych ustaleń kredyty z dopłatą będą udzielane jeszcze przez niespełna trzy lata.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *