Beton w aranżacji wnętrz

0 41

Beton to materiał, który dotychczas spotykany był najczęściej w przemysłowych wnętrzach. Jego urok sprawił jednak, że coraz częściej gości na salonach. Aranżuje coraz częściej całe domy, biura, a także miejsca użytku publicznego. Może on nadać wnętrzom wyjątkowy, artystyczny i bardzo odważny wygląd lub klasyczną formę.

Beton to materiał nowoczesny i najlepiej sprawdzi się w tworzeniu wnętrz o charakterze industrialnym. Nadaje się jednak także do wnętrz w stylu klasycznym, głównie ze względu na swój stonowany kolor, który można połączyć z różnymi materiałami, strukturami i innymi kolorami. Szara struktura betonu doskonale pasuje do ciepłego drewna i kolorowych dodatków. Beton jest bowiem bardzo neutralny i dekoratorzy wnętrz wielokrotnie pokazali, że pasuje praktycznie do wszystkiego.

g_peshkova/bigstockphoto.com

Wydaje się, że ten materiał może być zimny i nieprzyjazny dla otoczenia, jednak w zestawieniu z odpowiednimi dodatkami stanie się przytulny i doda uroku oraz niebanalnego charakteru. Beton doskonale sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, w nowoczesnych loftach, a także w mniejszych, ale dobrze doświetlonych pokojach.

Najczęściej beton można spotkać na ścianach i podłogach. Stosuje się go także do wykończenia wnętrz w postaci blatów i elementów ozdobnych, kładzie się go na sufity albo tworzy z niego fragmenty ścian. Betonowe dekoracje ścienne są najczęściej dostępne w postaci gotowych mas dekoracyjnych lub specjalistycznych tynków.

Beton wykorzystywany we wnętrzach jest specjalnie przygotowaną mieszanką i i różni się od betonu towarowego rodzajem zastosowanego cementu. Jest bardziej plastyczny, daje jaśniejszy i przyjemniejszy kolor, a także nie pęka tak jak beton tradycyjny, dzięki większej plastyczności. Taki materiał jest łatwy do przygotowania i położenia. Można go nie tylko samodzielnie przygotować, ale także nałożyć na ściany czy podłogę.

Jeżeli pragniemy wykończyć wnętrze betonem, ale nie możemy użyć masy czy specjalnej mieszanki, można zdecydować się na materiały imitujące beton, takie jak laminowane płyty meblowe, gresy czy stiuki. Jeżeli chcemy uzyskać efekt betonowej ściany można także zastosować specjalną betonową farbę, która imituje tynk. Po nałożeniu wystarczy ją wygładzić, polakierować i efekt jest murowany.

Alternatywą dla surowego betonu jest wykonanie np. ścian z betonowych płyt lub płytek imitujących beton. Występują one w regularnych kształtach, są bardzo wytrzymałe i wyglądają zjawiskowo, jednak wymagają specjalnego montażu i trzeba zatrudnić do ich zainstalowania fachowców, co może zwiększyć koszty aranżacji.

Prostą i tanią formą imitującą beton będą panele lub tapety oraz fototapety 3D. Dostępne są takie, które łudząco przypominają strukturę betonu i także potrafią doskonale odmienić wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Beton na podłodze jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż wytrzyma lata. Jest trwalszy niż płytki ceramiczne czy panele. Plusem jest to, że można go pokryć farbą wedle własnych potrzeb, dzięki czemu będzie pasować do każdego wnętrza. Odpowiednio położony i zaimpregnowany beton będzie służył bardzo długo, nie będzie się ścierał, pękał ani niszczył. Trzeba jednak pamiętać, że beton jest zimnym materiałem, warto więc zainwestować w odpowiednie ogrzewanie, najlepiej podłogowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *