W co lepiej zainwestować – małe czy duże mieszkanie na wynajem?

1 1313

Zakup mieszkania na wynajem może być dobrą lokatą kapitału, o ile zostanie odpowiednio przemyślany, a wybór konkretnej nieruchomości będzie uzależniony od szeregu warunków. Nie ma bowiem jednej złotej zasady, dzięki której można wskazać, jaki rodzaj będzie bardziej rentowny, poszczególne rynki różnią się bowiem od siebie i rentowność kawalerki na jednym rynku nie oznacza, że na innym lepszym wyborem będzie zakup apartamentu.

Mieszkanie na wynajem

fot. evgeny atamanenko/bigstockphoto.com

Rentowność apartamentu

Co do zasady jednak apartamenty są nieruchomościami, w których cena może być kształtowana bardziej elastycznie, ponieważ ciężko ustalić jedną wartość dla takich mieszkań. Przede wszystkim wpływ na to ma rodzaj użytych do wykończenia materiałów oraz umieszczonych w nim mebli i sprzętów. Im lepszej są klasy, tym automatycznie większa będzie cena za wynajem takiego apartamentu, a rentowność wynajmu wyższa. Jednak należy mieć na uwadze, że z drugiej strony są to mieszkania przeznaczone dla specyficznej i wąskiej grupy klientów, którzy będą skłonni zapłacić wyższą cenę za wyższy standard i jakość.

W związku z tym zakup apartamentu z przeznaczeniem na wynajem będzie miał sens, jeśli będzie on położony na rynku, na którym panuje popyt na tego typu nieruchomości, czyli tam gdzie mieszkańcy są zamożniejsi, gdzie swoją siedzibę ma wiele firm, które mogłyby potrzebować mieszkań dla swoich pracowników, w miejscowościach turystycznych czy szybko rozwijających się.

Opłacalność kawalerki

Inwestycja w kawalerkę również może przynieść zysk jego właścicielowi, jednak narzucona marża w tym przypadku będzie mniejsza niż w przypadku apartamentu. Oczywiście podniesienie standardu wykończenia wpłynie także na wyższą cenę uzyskaną z najmu, jednak w urządzaniu i wykańczaniu kawalerki należy kierować się wyczuciem i rozsądkiem, ponieważ wynajmujący poprzez komfort i jakość mają również na myśli przestrzeń, której w kawalerce brak. Nigdy więc taka nieruchomość nie będzie postrzegana jako luksusowa i w takich kategoriach nie będzie mogła być wynajmowana.

Zakup kawalerki będzie dobrym wyborem w miastach, gdzie docelowe grupy najemców są zróżnicowane. Zainteresowane taką opcją mogą być zarówno osoby pracujące, single czy pary, jak również studenci. Ale kawalerka sprawdzi się także w miejscowościach turystycznych.

Istnieją więc rynki, na których zarówno kawalerka, jak i apartament mogą przynosić zyski, należy więc w takim przypadku kierować się innym kryterium, mianowicie ile chcemy w taki interes na początku zainwestować. Kawalerka to wydatek mniejszy, zarówno za sam zakup, jak i wykończenie. Apartament to niewątpliwie wyższa cena i wyższy koszt początkowy, jednak jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki, rentowność z takiej inwestycji może być wyższa, ze względu na to, że właściciel ma większe pole manewru przy kształtowaniu ceny za wynajem.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. rimbaud 13 stycznia 2016 o 15:30

    najpierw należy się zastanowić, czy w ogóle warto wynajmować jako osoba prywatna… czasami bardziej się opłaca założyć firmę. polecam ten artykuł cenabiznesu.pl/-wynajem-mieszkan-jako-dzialalnosc-gospodarcza fajnie tu wszystko rozpisali, mnie trochę pomógł w podjęciu decyzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *