Strefa nocna i strefa dzienna

0 38

Mieszkania z wyodrębnionymi strefami – dzienną i nocną – są bardziej funkcjonalne niż takie, gdzie jedna przestrzeń pełni funkcję salonu i sypialni zarazem. Dlatego, o ile jest taka możliwość, warto uwzględnić podział na strefy także w mieszkaniu na wynajem. W kawalerce może to być trudne, ale już w dwupokojowym mieszkaniu – jak najbardziej możliwe.

Strefa nocna to ta prywatna, przeznaczona dla domowników, a niewidoczna dla gości. Należy do niej sypialnia, a w niektórych mieszkaniach czy domach także prywatna łazienka gospodarzy i ewentualnie garderoba. Strefa dzienna to ta ogólnodostępna. Należy do niej pokój dzienny, korytarz lub przedpokój, a w przypadku kuchni otwartej na salon także aneks kuchenny. W polskich mieszkaniach rzadko spotyka się więcej niż jedną łazienkę, więc z reguły należy ona również do strefy ogólnodostępnej (chyba że mamy osobną toaletę).

Dariusz Jarzabek/bigstockphoto.com

Najbardziej typowy podział na strefy osiągniemy poprzez odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń w mieszkaniu. Na przykład strefa dzienna może się znaleźć bliżej wejścia, podczas gdy sypialnie domowników bardziej w głębi. Bardziej wyodrębniony podział można uzyskać w mieszkaniu dwupoziomowym, gdy dolny poziom mieszkania jest ogólnodostępny, a piętro jest przeznaczone dla domowników. Jednak nawet w niektórych kawalerkach da się wygospodarować bardziej prywatną przestrzeń, o ile rozkład mieszkania i ilość miejsca na to pozwala. Można np. oddzielić kącik sypialny regałem, parawanem czy ażurową ścianką, przez co wyodrębnimy część pokoju, a zarazem nie pomniejszymy wizualnie całego pomieszczenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *