Pierwsza inwestycja pod wynajem

0 695

Zakup mieszkania pod wynajem to forma lokowania kapitału, która cieszy się coraz większą popularnością. Z racji wolno zmieniających się cen nieruchomości jest to lokata bezpieczna, a na dodatek bardzo opłacalna. Jak przygotować się do pierwszej inwestycji pod wynajem? Jakie mieszkanie wybrać na początek?

Od czego zacząć?

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem jest zupełnie czymś innym niż zakup mieszkania na własny użytek. Kierowanie się podczas wyboru własnymi preferencjami może skutkować późniejszymi trudnościami ze znalezieniem najemcy. Co zatem brać pod uwagę?

Finansowanie zakupu mieszkania

fot. bigstockphoto.com

Pierwszym krokiem w przypadku pierwszej takiej inwestycji powinna być analiza grupy docelowej, czyli wzięcie pod uwagę kryteriów wyboru, jakimi kierować będą się potencjalni najemcy lokalu. Inne potrzeby mieszkaniowe mają bowiem studenci, a inne rodziny z dziećmi. By dokonać trafnego zakupu, należy zatem wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:

  • wielkość mieszkania,
  • jego lokalizacja,
  • wiek i kondygnacja budynku.

Wielkość mieszkania jest w głównej mierze uzależniona od potrzeb potencjalnych najemców – studenci preferują zazwyczaj niewielkie lokale, zaś dla rodzin z dziećmi najlepszym rozwiązaniem są mieszkania trzypokojowe. Jeśli chodzi o lokalizację, inwestorzy najczęściej decydują się na mieszkania położone blisko ich miejsca zamieszkania, dzięki czemu mogą mieć stałą kontrolę nad lokalem. Wiele osób decyduje się również na zakup nieruchomości w miejscowościach turystycznych – w tym wypadku trzeba się jednak liczyć z kosztami wynajęcia firmy zarządzającej mieszkaniem pod nieobecność właściciela. Wiek budynku jest ważny pod kątem planowanego czasu trwania inwestycji. Budynek, który jest w dobrym stanie dziś, za kilkanaście lat może być już ruiną, co wiąże się ze spadkiem wartości znajdującego się w nim lokalu oraz koniecznością ponoszenia kosztów jego remontu. W tej sytuacji niewskazany jest zakup lokali w budowlach z tzw. „wielkiej płyty”.

Jakie mieszkanie na początek?

Zdobywanie doświadczenia w inwestowaniu w nieruchomości pod wynajem, warto zacząć od mieszkań o mniejszym metrażu. Ich zakup wiąże się bowiem z mniejszym ryzykiem i mniejszymi kosztami, a ewentualne pomyłki nie są zbyt mocno odczuwalne. Wskazane jest, żeby to było mieszkanie położone w pobliżu, dzięki czemu łatwo będzie można je monitorować i w razie potrzeby – szybko do niej dojechać. Rozwiązaniem, które zawsze cieszy się dużą popularnością są nieruchomości położone w centrach miast. Na początek można jednak również zainwestować w mieszkanie w dzielnicach peryferyjnych, o ile są dobrze skomunikowane z resztą miasta. Co ważne, przed zakupem wskazane jest dokładne sprawdzenie inwestycji – nie tylko roku budowy, ale również jakości wykonania. W tym celu warto zapoznać się z poprzednimi inwestycjami danego dewelopera, porozmawiać z mieszkańcami osiedla lub skorzystać z porad fachowca.

Jak sfinansować inwestycję?

Ponieważ do zakupu mieszkania pod wynajem potrzebna jest gotówka, warto skorzystać z oferty kredytu hipotecznego. Jest to forma bardziej opłacalna od inwestycji własnymi pieniędzmi, ponieważ odsetki wynikające ze spłaty kredytu można odliczyć od podatku. Przed zakupem pierwszego mieszkania pod wynajem, należy zadbać o swoją wiarygodność kredytową, a im większa zdolność kredytowa, tym łatwiej uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *