Najem krótkoterminowy w Krakowie

0 95

Inwestorzy, aby zwiększyć rentowność inwestycji, coraz częściej decydują się na wynajem krótkoterminowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim lokale przeznaczone do remontu.

Kraków to miasto od zawsze wyjątkowe dla inwestorów. Dzisiaj inwestorem może być każdy, kto posiada gotówkę lub przynajmniej zdolność kredytową. W Krakowie nie brakuje klientów na wynajem krótkoterminowy, bo to miasto turystyczne. Wynajem na dłuższy okres ma się jeszcze lepiej, bo w mieście mieszka wielu studentów. Od wielu lat Kraków przyciąga również zagraniczne korporacje. Powstaje wiele miejsc pracy, rośnie więc liczba mieszkańców.

slava2271/bigstockphoto.com

Czerwiec i cały okres wakacji to termin dobry pod kątem sprzedaży. Lokale z rynku wtórnego, o ile są atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, sprzedają się bardzo szybko. Cena za metr kwadratowy przekracza często 8 tysięcy złotych. Mieszkania do remontu czy z zadłużeniem są tańsze, a więc sprzedawane są niemal od ręki. Mieszkania z rynku pierwotnego często są odsprzedawane w tzw. cesji, a więc cenach wyższych niż pierwotnie. Uzyskane w ten sposób środki inwestorzy przeznaczają na zakup kolejnych lokali.

Osoby, które mają w planach zakup mieszkania z udziałem kredytu hipotecznego, powinny jednak pamiętać, że obecnie banki przyjmują bardzo dużo wniosków. Dotyczy to przede wszystkim tych banków, które mają ciekawą ofertę kredytową. Z tego też wynika większe ryzyko odrzucenia wniosków klientów, którzy nie mają wysokich dochodów czy wysokiego wkładu własnego. Dlatego też, aby nie stracić zadatku i szansy na zakup własnego mieszkania, warto złożyć wnioski w przynajmniej trzech bankach. Dwa należy wybrać na podstawie atrakcyjności oferty, a trzeci to opcja awaryjna. Powinien być to bank, w którym szanse na uzyskanie kredytu są największe. Tutaj pomocny okazać się może doradca finansowy.

Bardzo ważną kwestią jest również to, że wraz ze wzrostem cen mieszkań kupujący zadłużają się na coraz to wyższe kwoty. Nie jest to jednak łatwe, gdyż banki od kilku lat znacznie ograniczyły dostępność kredytów. Od kwietnia 2015 roku zdolność kredytowa rodziny składającej się z czterech osób z dochodem 8000 zł netto spadła z 800 tysięcy złotych do 650 tysięcy złotych. W tym roku dostępność kredytów zaczęła spadać, ale i tak jest niższa niż 2-3 lata temu. Banki obniżyły dostępne kwoty kredytów, a rosnące cały czas ceny mieszkań sprawiają, że na zakup mieszkania trzeba pożyczać coraz więcej. To powoduje oczywiście wzrost rat. Przy zakupie mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych w Warszawie, przy założeniu przeciętnej ceny, rata wyniesie dzisiaj 1977 zł (z wkładem własnym na poziomie 10%). To o 266 złotych więcej niż w przypadku zakupu identycznego mieszkania w roku 2015. Zmiany cen i wysokości rat są więc widoczne gołym okiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *