Jak wybrać meble do kuchni?

1 112

Zanim dokonamy wyboru mebli kuchennych, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak ma wyglądać nasza kuchnia, w jakim ma być stylu, jakie ma pełnić funkcje poza standardową, jak chcielibyśmy się w niej czuć? Meble kuchenne muszą być przede wszystkim funkcjonalne i zgodne z naszymi gustami.

Wśród mebli kuchennych istnieje podział na nowoczesne i klasyczne. Tradycyjne kuchnie można urządzić w stylu rustykalnym, dworkowym, prowansalskim czy angielskim. Nowoczesne charakteryzują się prostotą kształtów, minimalizmem i stonowaną kolorystyką, z wykończeniami w postaci drewna i metalu.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu mebli kuchennych. Z reguły w jego skład wchodzą szafki kuchenne stojące i wiszące oraz szafka pod zlewozmywak oraz dopasowane blaty, dostępne razem lub osobno. Dostępne są szafki otwierane, z szufladami, a także przeszklone witryny. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie najlepiej skorzystać z oferty firm, które mają do wyboru pojedyncze moduły, które można zestawiać w całość. Dzięki temu dopasujemy wielkość szafek, ich rodzaj i funkcjonalność do wymiarów naszego pomieszczenia.

Gotowy zestaw mebli będzie tańszy niż projektowanie mebli na zamówienie. Meble wyprodukowane w fabrykach są wykonane są dokładnie. Często mają certyfikaty i gwarancje. Ich wadą jest niestety to, że wybór jest ograniczony i mogą nie pasować do każdego wnętrza.

Jeśli zależy nam na oszczędności pieniędzy, ale jednocześnie chcemy stworzyć kuchnię niepowtarzalną, możemy skompletować zestaw ze starych mebli. Nie muszą być one takie same, wszystko zależy od tego, jak będą wyglądać po renowacji i jaki styl będziemy chcieli z nich stworzyć. W skład takiego zestawu doskonale wkomponują się stare kredensy i meblościanki, które można znaleźć w galeriach, komisach czy na targach staroci. Mogą zyskać zupełnie nowe życie dzięki nowoczesnej aranżacji.

Jeżeli stawiamy na komfort i wygodę, a jednocześnie pozwalają nam na to finanse, można zamówić meble na wymiar. Szczególnie sprawdzą się w kuchniach nieustawnych lub dużych, gdzie trzeba zaaranżować przestrzeń. Można wkomponować w nie wyspę, która zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania i dodatkowy blat roboczy. Meble na zamówienie będą droższe od tych standardowych, jednak przyjmując założenie, że mają być na lata koszt może się zwrócić. Z reguły wykonane są z lepszego materiału i są solidniejsze, niż te gotowe ze sklepu.

Niezależnie od tego, jakie meble wybierzemy nie wolno oszczędzać na systemach otwierania szafek i szuflad. Lepsze zawiasy, możliwość otwierania szafek uchylnie, wygodne mechanizmy i porządne wykończenie szuflad da nam gwarancję wygody korzystania z mebli przez długie lata. Podobnie jest w kwestii wyboru blatu. To on będzie w kuchni najważniejszy, ale jednocześnie najbardziej narażony na uszkodzenia i mijający czas. Na tym nie warto oszczędzać. Nawet, jeśli zdecydujemy się na tańsze meble, warto postawić na blat wykonany z materiału, który posłuży nam latami.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Mirek 8 maja 2018 o 15:36

    Ja postawiłem na sprawdzone rozwiązanie czy meble na wymiar. Wszystkim zajęła się fachowa firma i moja kuchnia jest teraz bardzo ładna i znacznie bardziej funkcjonalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *