Inwestycja w mieszkanie na wynajem – to się wciąż opłaca

0 1280
Zyski z nieruchomości

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Zakup mieszkania na wynajem to jedna z bezpieczniejszych form inwestowania swoich pieniędzy. Ile będzie Cię kosztować ta inwestycja? Na co warto zwrócić uwagę wybierając lokal? Ile możesz zyskać inwestując w mieszkanie na wynajem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Mieszkanie na wynajem – ile kosztuje i skąd wziąć na nie pieniądze?

Rynek mieszkań na wynajem jest w głównej mierze uzależniony od lokalizacji nieruchomości. Inaczej to wygląda w większych miastach, do których migrują osoby w poszukiwaniu pracy, inaczej w mniejszych miejscowościach i na wsiach, skąd przeważnie one wyjeżdżają. Z analiz rynku nieruchomości wynika, że miastami, w których inwestycje w mieszkania najbardziej się opłacają są Gdańsk, Wrocław oraz Warszawa. Jak prezentują się koszty tego rodzaju przedsięwzięć w każdym z tych miast? Jeśli chodzi o stolicę Pomorza – cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi średnio ok. 4,9 tysięcy złotych, w przypadku Wrocławia oscyluje wokół 5,1 tysięcy złotych, zaś w Warszawie to koszt rzędu ok. 7,3 tysięcy złotych, choć warto zaznaczyć, że stawki najmu są tam też najwyższe. By zakupić mieszkanie na wynajem, warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym. Jest to wyjście dużo bardziej korzystne niż wyłożenie własnej gotówki. Dlaczego? Kredyt hipoteczny to najtańsza z wszystkich form kredytowania, a odsetki od jego spłaty możesz odliczyć od podatku.

Jak wybrać mieszkanie na wynajem?

Najbezpieczniej jest inwestować w mieszkania, na które jest największy popyt – te najczęściej szybciej się zwracają. A na jakie mieszkania jest obecnie największy popyt? Prym wiodą stosunkowo nieduże metraże – do ok. 50 metrów kwadratowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kawalerki. Największy zysk płynie jednak z mieszkań dwupokojowych – lepiej jednak, żeby były pozbawione pokoju przechodniego, gdyż i tak trudno znaleźć na taki najemcę. Przed wyborem mieszkania na wynajem warto się zastanowić komu chcielibyśmy je wynająć. Najbardziej wdzięczną grupą są w tym przypadku studenci, którzy zawsze będą szukali mieszkań i nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań względem ich standardu. Wybierając mieszkanie, warto również zwrócić uwagę na lokalizację oraz rynek (pierwotny lub wtórny), z którego chcemy skorzystać.

Ile zyskasz wynajmując komuś mieszkanie?

Ile możesz zyskać inwestując w mieszkanie na wynajem? Wysokość czynszu zależy od różnego rodzaju czynników: standardu mieszkania, jego lokalizacji, rodzaju budownictwa, etc. We wspomnianej wyżej Warszawie średnia stawka najmu wynosi ok. 45 złotych za metr kwadratowy. Jeśli przyjmiemy, że mieszkanie jest dobrze zlokalizowane, a obłożenie wynosi ok. 10,5 miesiąca w skali roku, to uzyskamy rentowność na całkiem atrakcyjnym poziomie 4,72 procent. W przypadku mieszkań w Gdańsku zyski mogą być jeszcze większe – średnia wysokość czynszu wynosi tam ok. 32,3 złotych za metr kwadratowy, warto jednak zauważyć, że cena zakupu mieszkania jest tam niższa od cen warszawskich o ok. 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *