Poradnik: Ścieżki w ogrodzie

0 125

Kontynuując serię postów dotyczących ścieżek ogrodowych (tu znajdziesz wcześniejszy artykuł: materiały), postanowiliśmy skupić się na praktycznym aspekcie ich wytyczania, eksploatacji, umiejscawiania oraz utrzymania. Dzięki lekturze tego artykułu uda się uniknąć najpopularniejszych błędów.

  • Decydującymi elementami w projektowaniu ścieżek ogrodowych są: funkcjonalność, estetyka, dopasowanie do charakteru ogrodu.
  • Absolutne minimum to ścieżka od furtki do drzwi wejściowych domu oraz podjazd dla samochodu, na większych działkach warto wytyczyć też dróżki do innych często odwiedzanych miejsc w ogrodzie, takich jak plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, grill, altana itp.
  • Nie warto wytyczać ścieżki w pobliżu dużych oraz szybko rosnących drzew i krzewów – system korzeniowy rośliny zniszczy nawierzchnię, a gałęzie będą przeszkadzać w przemieszczaniu się ścieżką.
  • Projektując utwardzone powierzchnie wokół domu, warto pamiętać, że najważniejszy jest umiar – zbyt duża liczba ścieżek i placów może być przygnębiająca ze względu na szarobure kolory stosowanych materiałów. Poza tym jeśli utwardzenie nie zostało wykonane przez profesjonalistę, mogą pojawić się problemy z wsiąkaniem wody opadowej w ogrodach, gdzie takich elementów jest dużo.
  • Należy unikać ostrych zmian kierunku biegu ścieżki – w tych miejscach leniwi albo spieszący się ludzie z pewnością wydeptają drogę na skróty, niszcząc trawnik. Droga zakręcać i zmieniać kierunek musi łagodnie i na dłuższym odcinku.
  • Z elewacją ceglaną harmonizuje nawierzchnia z kostki brukowej o odpowiedniej barwie, cegły rozbiórkowej lub odpowiednio wybarwionego kamienia, do elewacji kamiennych i tynkowanych pasuje przede wszystkim kamień. Drewniane ścieżki komponują się z każdym rodzajem wykończenia domu.
  • Wybierając materiał na ścieżki ogrodowe, warto zastanowić się nad jego barwą – najbardziej optymalne są tzw. kolory ziemi, zgaszone beże, szarości, kolory rdzawe, zielonkawe, pożółkłe. Białe i bardzo jasne ścieżki będą świecić w słońcu, jednak do niektórych ogrodów pasuje taki efekt. Trakty w krzykliwych kolorach odwrócą uwagę od piękna i kolorystyki roślin, dlatego też lepiej się ich wystrzegać.
  • Zależnie od rodzaju podłoża ścieżki wymagają różnego nakładu pracy – najwięcej czasu trzeba poświęcić ścieżkom z sypkich materiałów oraz brukowi, ponieważ zarastają je chwasty. Najmniej czasu wymaga asfalt oraz kamienne płyty.
  • Powierzchnia kamieni przeznaczonych na ścieżki powinna być poddana obróbce, żeby nie były one śliskie po deszczu. Stosowane są płyty piaskowane, groszkowane, płomieniowane, śrutowane lub obłupywane.
  • Im większe płyty kamienne układamy, tym większej wymagają one powierzchni wokół, by dobrze się prezentować. Dlatego też bardzo duże elementy kamienne przeznaczone są do przestronnych ogrodów.
  • Drewniane ścieżki w ogrodzie są nieco mniej trwałe niż trakty wykonane z innych materiałów – ich zaletą jest jednak estetyczny wygląd, harmonizujący z naturalnym otoczeniem oraz tłumienie odgłosu kroków.
  • Odstęp pomiędzy elementami ścieżki układanej z fragmentów (np. płyt) powinien wynosić około 60–80 cm, ponieważ taka jest przeciętna długość kroku dorosłego człowieka.
  • Ścieżki prowadzące przez trawniki muszą być dopasowane poziomem do jego powierzchni – w obniżeniach będzie się zbierać woda. Natomiast jeśli ścieżka będzie wystawać, trudno będzie kosić trawnik.
  • Trwałość ścieżek kamiennych, brukowanych lub układanych z betonowych elementów ocenia się na kilkadziesiąt, a nawet około 100 lat; drewno posłuży nam w ogrodzie kilkanaście lat.
  • Ścieżki układane z materiałów sypkich koniecznie wymagają krawężników, żeby materiał się nie rozsypywał na rośliny
  • Ścieżki z drobnych elementów mogą mieć bardzo wyszukane kształty; duże elementy przeznaczone są raczej na proste szlaki komunikacyjne, nadają się też na łukowate ścieżki
  • Ścieżki powinny charakteryzować się niewielkim spadkiem poprzecznym i podłużnym (około 1-2%), ułatwi to odpływ wody deszczowej.

Zamieszczone powyżej porady to absolutne minimum, z jakim musi się zapoznać każdy właściciel ogródka. Dzięki tej wiedzy wytyczenie i ułożenie traktów komunikacyjnych w ogrodzie będzie łatwiejszym zadaniem. Polecamy także inne artykuły o ścieżkach w ogrodzie.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *