Jak wybrać okap kuchenny?

0 252

Odpowiednia wentylacja w kuchni jest niezbędna, żeby kuchenne zapachy, para i tłuszcz nie roznosiły się na całe mieszkanie i nie osiadały na sprzętach. Okapy nie tylko zwiększają komfort korzystania z mieszkania, lecz także zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, a w związku z tym rozwojowi pleśni. W sklepach AGD możemy znaleźć różne rodzaje okapów – wybór zależy od możliwości technicznych, aranżacji kuchni i oczywiście zasobności portfela.

Podstawą jest wybór między wyciągiem a pochłaniaczem. Wyciąg podłączony jest do przewodu kominowego. Zasysa on opary kuchenne i odprowadza je na zewnątrz. Z kolei pochłaniacz działa w układzie zamkniętym – przepuszcza powietrze przez filtr, oczyszcza je, a następnie wypuszcza z powrotem do kuchni. Wiele urządzeń może pracować w obu trybach, ale nie wszędzie jest możliwość podłączenia okapu do instalacji wentylacyjnej. Zaleca się, by w kuchni, w której ma być wyciąg, były dwa odrębne kanały – jeden do podłączenia wyciągu, drugi do wentylacji kuchni. Nie wolno podłączać wyciągów do przewodów wentylacji mechanicznej ani do przewodów odprowadzających spaliny z piecyka gazowego. Natomiast okap w trybie pochłaniacza może działać praktycznie wszędzie – wystarczy go podłączyć do prądu. W blokach przeważnie można instalować tylko pochłaniacze.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Okapy można też podzielić ze względu na sposób montażu. Najmniej miejsca zajmują okapy podszafkowe – zmieszczą się nawet w najmniejszych kuchniach. Niestety są przy tym najmniej wydajne. Jedną z ich wersji są okapy teleskopowe, które włącza się przez wysunięcie części ruchomej. Często spotykane i stosunkowo niedrogie są okapy kominowe. Są one wydajne, ale wymagają podłączenia do kanału wentylacyjnego i zajmują sporo miejsca. W większych kuchniach z wyspą sprawdzą się okapy wyspowe, montowane do sufitu.

Inną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj filtra. Filtry tłuszczowe mogą być wykonane z metalu, akrylu, flizeliny bądź papieru. Filtry metalowe są wielokrotnego użytku wystarczy je umyć co jakiś czas. Niektóre z nich nadają się do mycia w zmywarce, lecz nie należy ich wkładać razem z naczyniami ze względu na dużą ilość tłustego osadu. Filtry z włókien są jednorazowe i wymagają wymiany co 2-3 miesiące. Filtry węglowe stosuje się w przypadku pracy w obiegu zamkniętym (pochłaniacze). Filtry takie wymagają wymiany – zwykle im są lepszej jakości, tym rzadziej można to robić (nawet co kilkanaście miesięcy).

Dla komfortu domowników ważne jest, by okap był cichy. Nie powinien być głośniejszy niż 56 dB. Istotny jest również odpowiedni, stabilny montaż, by podczas pracy okapu nie wytwarzały się drgania zwiększajace głośność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *