Mieszkanie Plus a ceny rynkowe najmu

0 137

Mieszkanie Plus zostało zainicjowane z myślą o osobach, które chcą wynająć bądź kupić mieszkanie. Jest to program rządowy mający na celu wspieranie mniej zamożnej części społeczeństwa. Przez swoich zwolenników jest postrzegany jako coś innowacyjnego i potrzebnego, natomiast druga część społeczeństwa odnosi się do tego programu dość sceptycznie i krytycznie, podając argumenty dotyczące rynkowych cen najmu.

Jak powszechnie wiadomo, w większych miastach, w Polsce centralnej, za taki sam standard mieszkania zapłacimy więcej niż w mniejszych miejscowościach, o mniej korzystnej lokalizacji. Wpływ na ceny wynajmu ma także zapotrzebowanie na dane lokum. Im większy popyt na daną nieruchomość, tym wyższe oczekiwania finansowe ze strony wynajmującego. Właśnie taką sytuację często można zauważyć w Warszawie, gdzie z roku na rok przybywa osób przyjeżdżających w poszukiwaniu pracy bądź w celu podjęcia studiów. Takie osoby często nie mają możliwości zakupu własnej nieruchomości, w związku z czym szukają mieszkania na wynajem.

Wynajem mieszkania

fot. VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Program Mieszkanie Plus ma choć częściowo rozwiązać ten problem. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny najmu w wybranych miejscowościach – w ramach wspomnianego programu i, dla porównania, ceny rynkowe.

  • W Piasecznie k.Warszawy za wynajem mieszkania jednoosobowego z programu Mieszkanie Plus zapłacimy około 1000 złotych, natomiast cena rynkowa najmu mieszkania w tej miejscowości o identycznym standardzie wyniesie nas około 1400 złotych.
  • W Gdańsku za wynajem mieszkania jednoosobowego z programu Mieszkanie Plus zapłacimy również około 1000 złotych, lecz cena rynkowa takiego mieszkania w tym mieście będzie wynosiła około 1600 złotych – szczególnie jeżeli interesowałaby nas nieruchomość w pobliżu centrum miasta.
  • Jeżeli chodzi o Wrocław, to za wynajem dwuosobowego mieszkania z programu Mieszkanie Plus zapłacimy około 1800 złotych. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę ceny rynkowe, to w centrum miasta za najem moglibyśmy zapłacić nawet około 2400 złotych.
  • Kolejnym miastem jest Kraków, które jest porównywalnie drogim miastem w stosunku do Warszawy. W tym przypadku za mieszkanie trzyosobowe z programu Mieszkanie Plus zapłacimy około 2400 złotych, natomiast najem według cen rynkowych wyniesie nas nawet około 3200 złotych

Widać więc znaczącą różnicę, która z pewnością jest istotna dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu. Nawet 300 zł zaoszczędzone co miesiąc na wynajmie mieszkania jest odczuwalne, gdyż można je przeznaczyć na inne wydatki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *