Jak wybrać pośrednika w obrocie nieruchomościami?

0 444

Wejście w życie ustawy deregulacyjnej z dniem 1 stycznia 2014 roku sprawiło, że aby prowadzić działalność pośredniczącą w obrocie nieruchomościami, nie trzeba już konieczne spełniać dodatkowych warunków, w tym także posiadać licencji zawodowej. Czym zatem należy kierować się przy wyborze pośrednika w obrocie nieruchomościami, kiedy chcesz wynająć własne mieszkanie?

Jak wybrać pośrednika

fot. Sopotniccy/bigstockphoto.com

W trakcie wyboru pośrednika w obrocie nieruchomościami każdy poszukujący wsparcia w transakcjach zbycia na rynku nieruchomości, dobrze, by kierował się:

  • tzw. poleceniem, czyli opinią znajomych, opartą o bogate doświadczenie,
  • zdobytą przez pośrednika licencją (najlepsze wykształcenie otrzymali ci, którzy w latach 2000-2008 zdobyli swoje uprawnienia zawodowe zakończone egzaminem, po 2008 r. egzamin już nie był obowiązkowy; od 2014 r. posiadanie licencji nie jest już wymagane w zawodzie pośrednika obrotu nieruchomościami),
  • lokalnym patriotyzmem, warto znaleźć pośrednika znającego oraz działającego na danym obszarze, na jakim zlokalizowane jest mieszkanie do wynajęcia,
  • członkostwem danego pośrednika w jakiejś organizacji zawodowej, stowarzyszeniu, federacji lub izbie (np. w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości czy WSPON), ponieważ tego rodzaju organizacje nie dopuszczają i wykluczają ze swych szeregów pośredników nierzetelnych,
  • posiadanym przez pośrednika ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia przez niego działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,
  • cechami osobowymi pośrednika (dobrą komunikatywnością, budzeniem zaufania, szacunkiem dla klienta, otwartością, znajomością branży oraz rynku lokalnego).

Ustawa wnosząca w życie deregulację pozwala na wykonywanie czynności pomocniczych w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami przez nieograniczoną liczbę osób pracujących bezpośrednio pod nadzorem pośrednika w obrocie nieruchomościami. Osoby te zatem nie posiadają potwierdzenia uprawnień zawodowych, czyli licencji, choć mogą pochwalić się wiedzą prawniczą dotyczącą kwestii formalnoprawnych oraz negocjacyjnych, lecz najczęściej nie znają one aktualnej sytuacji rynkowej w danej okolicy, technik marketingowych i nie korzystają z takich narzędzi jak firmy pośrednictwa, które ułatwiają ciągłą, szeroką, a przede wszystkim skuteczną promocję naszej nieruchomości. Jednym słowem – raczej nie pomogą nam w znalezieniu najemcy  mieszkania.

W celu skutecznego i korzystnego wynajęcia nieruchomości powinno się wybrać aktywnego pośrednika nieruchomości z licencją, z wieloletnim doświadczeniem i działającego na konkretnym obszarze. Zwykle duże agencje sieciowe nie podchodzą do klientów indywidualnie, lepiej jest zatem wybierać te mniejsze, działające na rynku już przynajmniej kilka lat. Unikajmy też firm niewidocznych w internecie bądź na rynku.

Jeśli zależy Ci na tym, aby dane biuro nieruchomości posiadało licencję, można to sprawdzić w spisie licencjonowanych pośredników na stronie WWW Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *