Podatek katastralny w Polsce – co mówią eksperci?

0 3

System opodatkowania właścicieli nieruchomości w Polsce jest inny niż w większości krajów europejskich. Eksperci z Polski i zza granicy przekonują, że również u nas powinien zostać wprowadzony podatek katastralny. Rozwiązanie to ma jednak również przeciwników.

Podatek katastralny to forma opodatkowania nieruchomości oparta na ich aktualnej wartości rynkowej. W Polsce podatek od nieruchomości naliczany jest od jej powierzchni użytkowej. Oznacza to, że właściciel 120-metrowego apartamentu w centrum dużego miasta zapłaci taki sam podatek, co właściciel starej wiejskiej chałupy o podobnej powierzchni. Kataster mógłby to zmienić.

Bardziej sprawiedliwe rozwiązanie

Dyskusje o konieczności wprowadzenia podatku katastralnego są prowadzone od lat. Temat wywołuje jednak wiele kontrowersji wśród obywateli, ale również ekspertów ds. rynku nieruchomości, prawa i podatków. Głosy specjalistów, którzy wypowiadali się dla serwisu money.pl są podzielone.

Zdaniem wielu ekonomistów, system katastralny jest bardziej sprawiedliwy. Podatek od wartości nieruchomości lepiej odzwierciedla możliwości majątkowe właścicieli. Eksperci wskazują również, że dziś wpływy z podatku od nieruchomości są niewielkie w stosunku do potencjału rynkowego wartości nieruchomości. Podatek katastralny mógłby znacznie zwiększyć wpływy do budżetów lokalnych. Dzięki wyższym dochodom samorządy mogłyby inwestować w infrastrukturę, edukację czy transport publiczny.

Lepsze wykorzystania nieruchomości

Podatek katastralny może działać motywująco na właścicieli, by efektywnie gospodarowali swoimi nieruchomościami. Opodatkowanie pustostanów może skłonić do ich wynajmu, sprzedaży lub adaptacji. Wpłynęłoby to korzystnie na rynek mieszkaniowy, zwiększając liczbę dostępnych lokali i sprzyjając obniżkom, a przynajmniej stabilizacji cen.

Wzrost obciążeń dla właścicieli

Najczęściej podnoszonym argumentem przeciwko podatkowi katastralnemu jest ryzyko znacznego wzrostu obciążeń finansowych. Osoby, które odziedziczyły domy w atrakcyjnych lokalizacjach i jest to ich jedyny majątek, mogą nie być w stanie płacić nowego, wyższego podatku. Właściciele takich nieruchomości byliby zmuszeni do ich sprzedaży lub zadłużenia w celu opłacenia daniny.

Z drugiej strony w Polsce, wzorem innych krajów, mogłyby zostać wprowadzone rozwiązania, które miałyby chronić osoby o najniższych dochodach. Może to być realizowane za pomocą ulg podatkowych lub niższych stawek dla właścicieli jednej, lub dwóch nieruchomości.

Brak odpowiedniego rejestru

Wprowadzenie podatku katastralnego wymaga stworzenia sprawnego systemu wyceny nieruchomości. To olbrzymie logistyczne i finansowe wyzwanie. Nierówna jakość danych i ryzyko błędnych wycen mogą prowadzić do sporów prawnych i społecznego niezadowolenia. Konieczne jest też stworzenie spójnej bazy danych dla obszaru całego kraju, w której będą przechowywane i na bieżąco aktualizowane wartości.

Eksperci widzą też zagrożenie ze strony spadku popytu i obniżenia cen, co byłoby niekorzystne dla inwestorów i właścicieli liczących na wzrost wartości swojej nieruchomości. Jednak dzięki niższym cenom łatwiej byłoby kupić mieszkanie na zaspokojenie własnych potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *