• Umowa poręczenia – na czym polega?

    Umowa poręczenia jest zawierana podczas podpisywania umowy najmu mieszkania. Pozwala zabezpieczyć interesy właściciela nieruchomości przed tym, że lokator nie zapłaci czynszu. Wyjaśniamy, kto ją podpisuje i kiedy może być dobrym rozwiązaniem.

    Czytaj dalej
  • Mieszkanie za remont

    Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie od gminy lokalu na lepszych niż standardowe warunkach w zamian za przeprowadzenie jego remontu i przywrócenie pełnej funkcjonalności. Program cieszy się sporą popularnością, ale  niestety nie jest dostępny we wszystkich gminach.

    Czytaj dalej
  • Polscy lokatorzy zadłużeni na łącznie kilkaset milionów

    Do listy Krajowego Rejestru Długów wpisanych zostało w ostatnim czasie 19 tys. lokatorów, zadłużonych na kwotę 280 mln zł. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KRD, średni dług mieszkaniowy wynosi 15 tys. zł. Specjaliści uważają, iż jest to jedynie ułamek całkowitego zadłużenia Polaków, które z różnych względów nie trafia do KRD.

    Czytaj dalej
  • Najemcy szukają energooszczędnych mieszkań

    W ostatnim czasie obserwujemy wyraźną zmianę w podejściu Polaków do wyboru mieszkań do wynajmu. Zmieniające się warunki ekonomiczne, w tym szczególnie rosnące rachunki za energię elektryczną, gaz, czy wodę, skłaniają najemców do poszukiwania lokali, które będą nie tylko przytulne i funkcjonalne, ale również energooszczędne. Ta zmiana preferencji wpływa znacząco na rynek nieruchomości, kształtując nowe trendy,…

    Czytaj dalej
  • Wynajem czy kredyt – co teraz się bardziej opłaca?

    Eksperci z serwisu Otodom przeanalizowali, czy w aktualnych realiach rynkowych bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie czy kupić je na kredyt. Okazuje się, że wszystko zależy od miasta, w którym chcemy mieszkać. W niektórych z nich wyższy będzie miesięczny czynsz, a w innych rata kredytu.

    Czytaj dalej
  • Mieszkania kupowane inwestycyjnie – ile ich było w ostatnich latach?

    Nieruchomości uchodzą w Polsce za pewną inwestycję. Biorąc pod uwagę zmiany cen w ostatnich latach, to ci, którzy się zdecydowali na taki zakup, zrobili świetny interes. Według portalu Otodom, od 2015 do 2023 roku mieszkania na rynku wtórnym podrożały o 87 proc., a na pierwotnym o 95 proc. Jaka była skala zakupów nieruchomości na cele…

    Czytaj dalej
  • Jakie mieszkania na wynajem są atrakcyjne dla najemców?

    Inwestycje w mieszkania na wynajem nadal przyciągają uwagę ze względu na możliwość wysokiego zarobku. Jednak kluczem do sukcesu jest nie tylko wysokość czynszu za najem, ale również kilka innych kluczowych czynników, które wpływają na atrakcyjność oferty dla potencjalnych najemców. O tym i nie tylko, w poniższym artykule.

    Czytaj dalej
  • Waloryzacja czynszu najmu

    Wysoka inflacja w ostatnich latach powodowała szybko malejącą wartość pieniądza. Tym samym, jeśli wynajmujesz mieszkanie, z biegiem czasu siła nabywcza uzyskanej z tego tytułu środków będzie coraz niższa. Możesz się przed tym zabezpieczyć poprzez waloryzację czynszu najmu. Sprawdź, na czym to polega i jak wygląda przykładowa klauzula waloryzacyjna.

    Czytaj dalej
  • Czy REIT-y mogłyby poprawić sytuację na rynku nieruchomości?

    Jeśli chcemy inwestować na polskim rynku nieruchomości, musimy kupić mieszkanie lub lokal komercyjny. Masowe wykupywanie mieszkań spowodowało jednak problemy z podażą i jest jednym z czynników, który powoduje zachwianie równowagi na rynku. REIT-y mogłyby ułatwić inwestowanie osobom posiadającym mniejszy kapitał i wpłynąć na zmianę sytuacji na rynku.

    Czytaj dalej